środa, 11 lutego 2015

231. Słowacja

Zamek Sklabinia (słow. hrad Sklabiňa, Sklabinský hrad) – ruiny zamku, wznoszące się na szczycie wzgórza na zachód od wsi Sklabińskie Podzamcze (słow. Sklabinský Podzámok) w powiecie Martin w kraju żylińskim. Zamek sklabiński był największym założeniem obronnym Turca. Jego początki sięgają I połowy XIII w. (pierwsza wzmianka: 1242 r.), lecz wzniesiono go na miejscu znacznie starszego grodziska obronnego o drewniano-ziemnych obwałowaniach. Dominantą zamku był potężny, czworoboczny donżon, pełniący rolę wieży „ostatniej obrony”.
Zamek Bratysławski (słow. Bratislavský hrad) – zamek położony na szczycie wzgórza, w centrum Bratysławy, nad brzegiem Dunaju. W X wieku powstał tu zamek z kamienia, zamieniony w fortecę obronną w XV wieku. W wieku XVI przebudowano go w stylu renesansowym, a sto lat później – w stylu barokowym.  W 1811 roku zamek uległ zniszczeniu w trakcie pożaru wznieconego przez wojska napoleońskie. Odbudowano go dopiero w latach 50. XX wieku.
Zamek w Bańskiej Szczawnicy - znajduje się powyżej placu św. Trójcy. Jeden z najstarszych zabytków w mieście, reprezentuje style romański, gotycki, renesansowy i barokowy.
Zamek w Bojnicach (słow. Bojnický zámok) – romantyczny zamek z częściowo zachowanymi oryginalnymi gotyckimi i renesansowymi elementami architektonicznymi, położony w miejscowości Bojnice. Jeden z najbardziej znanych zamków Słowacji. Początkowo obiekt był drewniany lecz stopniowo przebudowywano go używając kamienia jako budulca.
Zamek Beckov (słow. Beckovský hrad) – rozległe ruiny zamku, położonego nad wioską o tej samej nazwie, administracyjnie w powiecie Nowe Miasto nad Wagiem. Zamek wznosi się na 70-metrowej wapiennej skale, na wysokości 245 m n.p.m. Dzisiejszy, kamienny obiekt zbudowano prawdopodobnie w XIII wieku.Zamek miejski w Kremnicy (słow. Mestský hrad). Otoczony podwójnymi murami obronnymi (niezależnymi od miejskich) z bramą i trzema basztami.
Bzovik był gotycką fortecą wzniesioną w obronie przed Turkami, przebudowaną z dawnego klasztoru. Klasztor został wybudowany w XII wieku. W XVII wieku zamek został odnowiony i przebudowany w stylu barokowym przez biskupa Estergom Juraja Szelepcsényi.
Ruiny zamku Branč znajdują się na wzgórzu, które wznosi się 475 m. n. p. m. nad miejscowością Podbranč, w kierunku północno-wschodnim od miejscowości Senica w południowo-zachodniej Słowacji. Branč był zamkiem przygranicznym i miał ochraniać drogi prowadzące z Morawy w kierunku przełęczy karpackich. Zamek został zbudowany w XIII wieku i został ośrodkiem administracyjnym rozległych włości grodowych. Pod koniec XVII wieku zaczął podupadać, od początku XVIII wieku nie był już zamieszkany. Obecnie przetrwały tylko resztki murów obwodowych i niektóre bardziej zwarte fragmenty dolnego zamku.
Zamek w Čachticach w Małych Karpatach, w gminie Čachtice. Obecnie znajduje się w ruinie. Jest dawną siedzibą znanej z okrucieństwa Elżbiety Batory. Zamek, mający na celu ochronę granicy Węgier, powstał w 1 połowie XIII wieku.
Zamek Orawski -  uważany za jeden z piękniejszych zamków na Słowacji, góruje nad miejscowością o nazwie Orawskie Podzamcze. Wznosi się na skale, 112 metrów nad lustrem rzeki Orawy. Położony jest niedaleko granicy Polski. O początkach samego Zamku Orawskiego niewiele wiadomo. Można jednak przypuszczać, że powstał tak jak wiele innych zamków na Węgrzech, po najeździe tatarskim w 1241 roku.
Zamek Budatín (słow. Budatínsky zámok, Budatínsky hrad) – słowacki pałac (dawniej zamek) znajdujący się w Żylinie, w dzielnicy Budatín, w miejscu gdzie rzeka Kysuca wpływa do Wagu. Zamek powstał w drugiej połowie XIII wieku. Pierwotnie był tzw. zamkiem wodnym. Chronił ważny szlak handlowy, prowadzący z Węgier na Śląsk. Usytuowany był w strategicznym miejscu, przy brodzie, gdzie pobierano cło. Najstarszą i najważniejszą częścią zamku była 20-metrowa, kamienna wieża obronna, istniejąca do dnia dzisiejszego, której niektóre fragmenty mają znamiona wczesnego gotyku. Pierwotnie był zamkiem królewskim.
Pałac w Smolenicach (słow. Smolenický zámok) – pałac, określany również jako zamek. Budowla wznosi się nad wsią, na zboczach Małych Karpat. W średniowieczu, od XIV wieku, w tym miejscu istniał zamek obronny, strzegący szlaku handlowego z Węgier do Czech (tzw. Czeska Droga). Twierdza, pierwotnie królewska, następnie należąca do rodów Országh oraz Erdődy.
Trenczyński zamek (słow. Trenčiansky hrad) – zamek położony na wysokim wzniesieniu nad centrum miasta Trenczyn. Budowla powstała w XI wieku i była ważnym punktem strategicznym przy północnych granicach państwa węgierskiego. Zamek, podobnie jak i miasto, przetrwał najazdy tureckie w połowie XVII wieku, ale podupadł na początku XVIII wieku z powodu szalejącej dżumy. Pod koniec wieku zamek częściowo spłonął. Dziś odbudowana twierdza z kompletnymi murami, masywnymi basztami i kilkoma pałacami jest siedzibą muzeum.
Zamek Spiski (słow. Spišský Hrad) – zabytkowy kompleks zamkowy na Słowacji z przełomu XI i XII wieku jest zaliczany do największych tego typu w środkowej Europie, cały kompleks zamkowy zajmuje powierzchnię ok. 4 ha. Obecnie większość zamku jest zrujnowana, część murów obronnych została odbudowana współcześnie. Początki budowy średniowiecznego grodu na trawertynowym wzgórzu sięgają początku XII wieku.
Zamek w Topolczanach (słow. Topoľčiansky hrad) powstał najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIII wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z 1235 roku, gdzie był on wymieniony jako zamek królewski. W XIII wieku był centrum państwa skupiającego 26 gmin. Pierwotnie zamek składał się z pryzmatycznej wieży, pałacu mieszkalnego i małego półkolistego podzamcza z parkanem i fosą.
Zamek Likawa (słow. Likava, Likavský hrad) – ruiny średniowiecznego zamku, wznoszące się nad wsią Likavka w powiecie Rużomberk, w kraju żylińskim, w północnej Słowacji. Zamek wzniesiony został na skalistym garbie u podnóży Przedniego Chocza. Zbudowany po 1335 r. na polecenie potężnego pana feudalnego, żupana Donča.
Zamek w Lewicach (Levický hrad) powstał w drugiej połowie XIII wieku. Został zbudowany na skalnym występie wulkanicznym pośród moczarów rzeki Hron. Miał on strzec od południa dostępu do górniczych miast środkowej Słowacji. W najwyższym miejscu postawiono gotycki zamek, który stał się częścią włości Matúša Čáka Trenczyńskiego, później został zamkiem królewskim.
Zvolensky hrad - król Ludwik I z Anjou w latach 1360 - 1382 zdecydował się na budowę nowego zamku wzorowanego na miejskich zamkach we Włoszech. Na przełomie XV i XVI wieku właścicielem zamku był J. Thurzo i wtedy to zamek został przebudowany na renesansowy. Dobudowano także dalsze piętra i narożne wieże oraz bastion armatni.
Zamek Strečno (słow. Hrad Strečno, Strečniansky hrad) – ruiny zamku, w dużym stopniu zrekonstruowane, znajdujące się w miejscowości Strečno. Zamek zbudowano na wysokiej skale (103 metry wysokości) nad przełomem rzeki Wag w miejscu zwanym Streczniańskim Przesmykiem.


5 komentarzy:

 1. Uwielbiam zamki nie tylko na pocztówkach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle zamków upchali ja jedną pocztówkę, że ciężko się skupić na jednym. Ale kartka idealna, jeśli ktoś chce zapoznać się z najciekawszymi cudami architektonicznymi z epoki średniowiecza. C:

  OdpowiedzUsuń
 3. Kartka rzeczywiście bardzo 'treściwa'. Ja co prawda wolę jednoobrazkowe, ale tyle informacji na jednej kartce ma swoją wartość :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie się podoba cały układ pocztówki, jest "treściwy" i dość interesujący, bo przepadam za zamkami :) I na pocztówkach, i na żywo są bardzo ciekawe, więc miło by było otrzymać taką kartkę.
  Ja także mam tylko jedną pocztówkę z tego kraju.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna ta kartka, treściowości nie można jej zabronić :) Dwa czy trzy zamki miałam okazję zobaczyć, jednak niestety nie udało mi się wtedy zdobyć żadnej pocztówki, czasami zorganizowane wyjazdy grupowe są pod tym względem tragiczne ;/

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...