piątek, 6 lutego 2015

226. USA

Symbole Nowego Jorku.
Radio City Music Hall jest miejscem rozrywki znajdujesię w Rockefeller Center w Nowym Jorku. Swego czasu przyciągało największą ilość turystów.
The Empire State Building - jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli nie tylko miasta, ale także całego kraju. Oficjalne otwarcie poprowadził prezydent Herbert Hoover, który 1 maja 1931 w Waszyngtonie nacisnął przycisk zapalający światła budynku[1]. Od chwili wybudowania do 1973 ESB był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Tytuł najwyższej budowli odzyskał 11 września 2001 po zamachach terrorystycznych na wieże World Trade Center, które były do tej pory na najwyższych pozycjach.  Jego oficjalna wysokość wynosi 381 metrów. Jednak jeśli liczyć również antenę znajdującą się na dachu wysokość ta wzrasta aż do 443,2 metrów. Ma 102 piętra oraz jedno piętro podziemne.
Flatiron -  budynek w Nowym Jorku. Wybudowany w 1902 r., nazywany był wówczas "Fuller Building" i był jednym z najwyższych budynków w Nowym Jorku. Wieżowiec zajmuje trójkątną działkę u zbiegu ulic Broadway, Ulicy 23 i Piątej Alei. Sąsiedztwo dookoła budynku jest często nazywane "Flatiron District". Flatiron jest jednym z pięciu najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku. Nazwa "Flatiron" pochodzi od podobieństwa bryły budynku do żelazka.
Most Brookliński - jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie o długości: 1834 m (przęsło główne znajdujące się nad wodą ma długość 486 m) szerokości: 26 m i wysokości: 84 m. Łączy nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan, które oddziela od siebie East River. Budowę mostu ukończono w 1883. Był wtedy jednym z największych stalowych mostów wiszących na świecie. Most Brooklyński jest zaliczany do najsłynniejszych obiektów Nowego Jorku; jest znany m.in. z wielu filmów Hollywood.
Lower Manhattan (Dolny Manhattan) – wysunięta najdalej na południe część wyspy Manhattan, centrum biznesowe i administracyjne miasta Nowy Jork. Lower Manhattan, określany często mianem "centrum", definiowany jest zazwyczaj jako obszar ograniczony od północy przez 14. ulicę, na zachodzie przez rzekę Hudson, na wschodzie przez cieśninę East River, zaś na południu przez New York Harbor.
Statua Wolności - właściwie Wolność opromieniająca świat  – posąg na Liberty Island należącej administracyjnie do miasta Jersey City w stanie New Jersey u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego w regionie metropolitalnym Nowego Jorku. Symbol wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych. Ten monumentalny, neoklasycystyczny obiekt, został wzniesiony w latach 1884–1886 według projektu Frédérica Auguste'a Bartholdiego, Gustawa Eiffla (konstrukcja) i Richarda Morrisa Hunta (postument). Jest to dar narodu francuskiego upamiętniający przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.


Pozdrowienia dla Agnieszki i Jarka, którzy byli tak dobrzy i przysłali mi tę kartkę.

5 komentarzy:

 1. Jedna z moich ulubionych nowojorskich kartek!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podoba :) Kurde, nie mam żadnej kartki z Nowego Jorku :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Nowy Jork to moje miasto marzeń. :D A widok na Most Brookliński miałam kiedyś na tapecie.
  Takie kartki z symbolami, z najpopularniejszymi obiektami należą do moich ulubionych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiele ciekawych, symbolicznych miejsc na jednej pocztówce! Super :-)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...