środa, 4 lutego 2015

224. Liechtenstein

Liechtenstein, Księstwo Liechtensteinu – małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz.
Liechtenstein położony jest nad górnym Renem, w Alpach. Cała granica zachodnia państwa przebiega wzdłuż biegu Renu, wschodnia zaś wyznaczana jest przez łańcuchy alpejskie. Najwyższym szczytem Liechtensteinu jest Grauspitz o wysokości 2599 m n.p.m.
Liechtenstein pod względem ustrojowym stanowi monarchię konstytucyjną. Od 1989 panuje tu książę Jan Adam II (Hans-Adam II). Bieżące sprawy polityczne podlegają dziedzicznemu księciu (erbprinz, tj. następcy tronu) Aloisowi (Aloizowi).
Liechtenstein jest jednym z najbogatszych państw świata, ze względu na niskie podatki oraz liberalną politykę względem depozytów bankowych, jest uważany za jeden z niewielu rajów podatkowych na terenie Europy.
Liechtenstein nie posiada własnej armii. Bezpieczeństwo zewnętrzne państwu zapewnia Szwajcaria. Jednak gdyby zaszła taka potrzeba, wcielony do wojska może zostać każdy dorosły mężczyzna do 60 roku życia.


8 komentarzy:

 1. Ależ mi się ta kartka podoba! Nie dość, że piękny górski widok z zamkiem , to jeszcze te znaczki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też przypadła do gusty, cały Liechtenstein w pigułce :) Ale nie w postaci rozdrobnionego multiview.

   Usuń
 2. Świetna kartka!
  Ja się umówiłam raz na swapa z osobą z tego państwa, niestety swojej się kartki się nie doczekałam. Może niebawem kogoś znajdę, bo planuję dodać trochę nowych krajów do kolekcji :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A u mnie ta kartka to niespodzianka. Pewna dziewczyna z Niemiec, która wysłała mi kartkę z Niemiec właśnie pojechała sobie na wycieczkę do Liechtensteinu i tęże wysłała do mnie. Kartka z Grecji też jest niespodzianką od niej :)

   Usuń
 3. Ja mam kartkę z tego kraju właśnie dzięki wysłanemu mailowi. Co prawda kartka jest nie wypisana więc trochę kiepsko, no ale może kiedyś tam będę to sama sobie wyślę ;p

  OdpowiedzUsuń
 4. Liechtenstein jawi mi się jako mały raj na Ziemi :) Naprawdę mały, można go szybko przejechać z północy na południe. Jakieś dwa lata temu otrzymałam dwie pocztówki z tego kraju, była to prywatna wymiana. Dostałam też monety - nie wiedziałam, że posługują się tam frankami szwajcarskimi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pocztówki z Liechtensteinu nie mam jeszcze żadnej, ale mam nadzieję że się to w najbliższym czasie. Mam natomiast całkiem sporo kopert FDC z tego ktaju. Jeśli kogoś interesują można je obejrzeć pod tym linkiem http://wholeworldinmymailbox.blogspot.com/p/fdc-liechtenstein.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale ładna pocztówka. Ciekawy pomysł z tymi znaczkami wokół pięknego zdjęcia w centrum.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...