środa, 4 lutego 2015

223. Watykan

Watykan, Państwo Watykańskie – miasto-państwo w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, enklawa na terytorium Włoch, w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.
Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Oprócz tego do pracy przychodzi około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu (pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej).
Początkowo siedzibą papieży nie był sam Watykan, lecz Lateran. Watykan był miejscem pielgrzymek do grobu św. Piotra. W pobliżu już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa zbudowano klasztory, przytułki i schroniska. Powstały też liczne kramy kupieckie obsługujące podróżujących. Pierwsze umocnienia obejmujące bazylikę św. Piotra i Mauzoleum Hadriana zostały zbudowane podczas pontyfikatu papieża Leona IV pod koniec IX wieku. Watykan stał się miejscem, gdzie papież mógł się schronić przed najeźdźcami. Przeniesienia siedziby papieskiej do Watykanu dokonał Grzegorz XI 17 stycznia 1377 po powrocie z Awinionu, kiedy zastał Pałac Laterański w ruinie. W połowie XV wieku papież Mikołaj V powiększył i upiększył budowle watykańskie, założył również Bibliotekę Watykańską. Jego następcy kontynuowali rozbudowę Watykanu – Sykstus IV wzniósł Kaplicę Sykstyńską (1475-1483), Aleksander VI wybudował wieżę nad kaplicą (Torre del Borgia), Juliusz II natomiast zatrudnił Bramantego do zbudowania nowej Bazyliki św. Piotra.
Państwo to utrzymało się do 1870, kiedy to armia króla Włoch Wiktora Emanuela II włączyła je do nowo powstającego Królestwa Włoch. Papież nie pogodził się z podbojem Państwa Kościelnego i ogłosił się więźniem Watykanu. Dopiero w 1929 faszystowski rząd włoski Benito Mussoliniego i Stolica Apostolska podpisali tzw. traktaty laterańskie, kończące spór i gwarantujące istnienie państwa Watykańskiego w obrębie pałacu i ogrodów watykańskich.
Miasto Watykan w 1984 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


7 komentarzy:

 1. Ten widok jest zachwycający! Chciałabym kiedyś pojechać do Rzymu i Watykanu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zjeżdżenie Włoch wzdłuż i wszerz to jedno z moich marzeń, więc taka kartka byłaby dla mnie miłą pamiątką z podróży, bo w sumie kartki z Watykanu nie posiadam...

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja mam takie pytanko: to swap, kartka bezpośrednio z Watykanu wysłana, czy sam sobie ją kupiłeś może? Gdy byłam we Włoszech, nakupowałam sobie pocztówek, ale w samym Watykanie nie kupiłam nic. :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Swap, wysłany z Watykanu, z watykańskim znaczkiem.

   Usuń
  2. Zazdroszczę, wspaniała pocztówka w kolekcji. :) Pozdrawiam

   Usuń
  3. Poszukaj jakiegoś swapera z Rzymu, może zrobi sobie wycieczkę ;)

   Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...