środa, 28 stycznia 2015

209. Polska

Smolnik -  wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska, nad rzeką San.
Smolnik jest jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, kopalnie ropy naftowej istniały tu przed 1884. Wieś leży na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego. Po II wojnie światowej wieś uległa całkowitemu zniszczeniu i wysiedleniu. W latach 1945-1951 Smolnik znajdował się na obszarze ZSRR.
Cerkiew greckokatolicka pw. Michała Archanioła wzniesiona w 1791 (od 1973 kościół rzym.-kat.). Opuszczoną po 1951 cerkiew wyremontowano w 1969 przywracając jej pierwotną formę. We wnętrzu zachowała się figuralna polichromia ścienna z końca XVIII wieku. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictw UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie.


2 komentarze:

  1. Ta seria z cerkwiami i kościółkami jest świetna! Ja póki co nie mam jeszcze żadnej takiej pocztówki w swojej kolekcji, ale mam nadzieję, że i do mnie kiedyś takie trafią :-)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...