sobota, 24 stycznia 2015

199. Irak

Napis na pocztówce głosi "Babylon door" ale niestety nie udało mi się ustalić o jaką budowlę dokładnie chodzi, na pewno nie jest to Brama babilońska (Brama Isztar). Może kiedyś zagadka się wyjaśni.

Edit. 10.02.2015
Kalchu, Kalhu (biblijne Kalach) – starożytne miasto w północnej Mezopotamii, jedna ze stolic Asyrii. Obecnie stanowisko archeologiczne Nimrud w Iraku, leżące na wschodnim brzegu Tygrysu, na południe od Mosulu.
Według biblijnej tradycji "Kalach" zostało założone przez Nimroda, wnuka syna Noego, Chama. W połowie trzynastego stulecia p.n.e. zostało ponownie ufundowane przez asyryjskiego króla, Salmanasara I. W okresie średnioasyryjskim miasto było jednym z centrów administracyjnych państwa. Król Aszurnasirpal II wybrał Kalchu na nową stolicę Asyrii, którą pozostał prawie do najazdu Medów w 614-612 p.n.e.


3 komentarze:

 1. Bardzo chciałabym Ci pomóc, ale też nie wiem, co to za brama. Może spróbuj wstawić zdjęcie na stronkę Postcrossingu na Facebooku?
  Zazdroszczę kartki z Iraku!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazdroszczę Iraku! Jak Ty zdobyłeś tą kartkę, szczęściarzu? ;)
  Także nie wiem co to za drzwi/brama ;/

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wygląda to na Bramę a bardziej na wejście do komnat pałacowych. Nie sugerowałbym się podpisem na kartce, w Iraku nikt o takie detale nie dbał. komplesk babiloński był zrekonstruowany na polecenie Saddama Hussajna co doskonale widać nazdjęciu. Z ciekawostek, w jednej z tych komnat AleksanderWielki dokonał swojego żywota. Babilon jest jednym z tych miejsc do które TRZEBA odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...