środa, 11 grudnia 2013

167. Rosja

Cerkiew Przemienienia Pańskiego na wyspie na jeziorze Onega w Rosji. Została zbudowana w 1714 roku i jest najbardziej wyróżniającym się zabytkiem zespołu architektonicznego Kiży. Obecna cerkiew została wzniesiona na miejscu starej, spalonej po uderzeniu pioruna. Cerkiew zwieńczają 22 kopuły, rozmieszczone regularnie. Wysokość cerkwi to 37 m, została ona zbudowana z drewna, zgodnie z tradycją ruskiego rzemiosła, bez gwoździ (z wyjątkiem fragmentów iglic na kopułach, które zostały przybite maleńkimi gwoździami). Świątynia posiada również elementy obronne, służące dawniej do odparcia ataku najeźdźców. Prezbiterium pokryte jest trójspadzistym dachem. Wejście do cerkwi ma formę dwuspadzistego krytego skrzydła. Perłą wnętrza jest czteroczęściowy, składający się z 102 ikon, ikonostas, którego rama pochodzi z początków XIX wieku.
Jest to zabytek znaczenia międzynarodowego, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i na listę dziedzictwa kulturalnego Federacji Rosyjskiej.Distance: 1,082 km
Travel time: 12 days

2 komentarze:

  1. Oo, to chyba bardzo się cieszysz z otrzymania pocztówki z obiektem z listy UNESCO :)
    Bez gwoździ, o rany, to u nas w Polsce z tego co wiem to Świątynia Wang w Karpaczu została zbudowana bez użycia gwoździ.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też mam pocztówkę z tym miejscem, tylko z innego ujęcia :)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...